Cviky na chudnutie stačiť nebudú.

Zdieľať článok

Facebook
Twitter
LinkedIn
Je dôležitejšia strava alebo cvičenie pri redukcii telesnej hmotnosti? Ktorým spôsobom viac schudnem, rýchlejšie schudnem alebo schudnem natrvalo? Aký je percentuálny podiel vplyvu stravovania na chudnutie? Väčšinou sa stravovanie dáva do pomeru s cvičením. Koľko percent tvorí strava a koľko percent tvorí cvičenie z celkovej stratégie chudnutia? V tomto článku si zodpovieme tieto základné otázky.
Je dôležitejšia strava alebo cvičenie pri redukcii telesnej hmotnosti? Ktorým spôsobom viac schudnem, rýchlejšie schudnem alebo schudnem natrvalo? Aký je percentuálny podiel vplyvu stravovania na chudnutie? Väčšinou sa stravovanie dáva do pomeru s cvičením. Koľko percent tvorí strava a koľko percent tvorí cvičenie z celkovej stratégie chudnutia? V tomto článku si zodpovieme tieto základné otázky.
Cviky na chudnutie stačiť nebudú. Strava alebo cvičenie?

Otázka by skôr mala byť, či sa to dá nejakým spôsobom stanoviť? Alebo, prečo by sme to chceli mať definované v nejakých percentách alebo v pomeroch? Ako by nám mohla takáto informácie pomôcť? Čo sa nám tým zlepší? Nedočkám sa úspechu ak stravu dodržím len na 67% a nie na 70%? Neschudnem potom, resp. schudnem menej? Ako si mám takéto percentá odmerať?

Obsah

Strava alebo cvičenie?

To najdôležitejšie je sa spýtať, či sa dá vôbec strava porovnávať s cvičením? Je strava na rovnakej úrovni ako cvičenie? Nebudem to už ďalej naťahovať. Odpoveď je maximálne jednoduchá a jednoznačná. Strava sa nedá porovnávať s cvičením ak sa jedná o chudnutie resp. redukciu telesnej hmotnosti. Nie je to na jednej úrovni. Strava je v tomto prípade vždy nadriadená, základ od ktorej sa všetko odvíja v prípade chudnutia.

 

Ako schudnúť bez cvičenia? Domáce cvičenie.

Iné to je pri športovom výkone, vtedy je strava neoddeliteľnou súčasťou športového výkonu, pretože ho vie do určitej miery podporiť a zlepšiť, ale na druhej strane aj zhoršiť. Ale o tom inokedy. Pri redukcii tuku je strava vždy číslo 1, žiadne percento ani polovica v porovnaní s cvičením, vždy je strava 100%, ak to chceme mať v percentách.

Dáme jeden príklad na lepšie pochopenie o čo vlastne ide. Ako všetci vieme energia nevzniká ani nezaniká, len sa presúva. Na tomto tvrdení budeme stavať celú “teóriu”. Tzn. ak niečo zjete, tak máte na výber, že to spálite, uložíte alebo vylúčite. Vždy sa niekam prijatá energia dostane, buď von z tela ako teplo, alebo do tukových zásob, alebo do záchoda (vylúčime).

Potrebujeme určité množstvo energie na denné fungovanie, do čoho spadá energia potrebná na zabezpečenie základných životných funkcií (bazálny metabolizmus) a energia potrebná na váš život, ako práca, presúvanie sa pohybom, cvičenie atď.

Každý potrebujeme denne iné množstvo energie, čo závisí od viacerých faktorov. Na to aby sme dokázali schudnúť potrebujeme minúť viac energie ako príjmeme. Musíme spáliť viac ako zjeme. Jednoduché. Môžeme to spraviť tak, že príjmeme menej energie vo forme stravy ako spotrebujeme a budeme chudnúť. Alebo inak povedané, vydáme viac energie ako príjmeme a budeme chudnúť.

Strava, alebo cvičenie je lepšie na chudnutie?

Ako schudnúť bez cvičenia?

Máme tri lacné, dostupné a bezpečné možnosti:

 

  1. Uberieme stravu a môžeme ležať na gauči a aj tak budeme chudnúť.
  2. Pridáme viac pohybu, pričom stravu nezmeníme a budeme chudnúť. Toto platí len v prípade, že si dlhodobo udržiavate konštantnú hmotnosť nezmeneným stravovaním.
  3. Uberieme stravu a pridáme pohyb a tak budeme chudnúť.

Ako si môžete všimnúť, nikde nie je písané, že môžete kašlať na stravu a pritom chudnúť. Vždy sa musíte zaoberať vašou stravou, stravovacími návykmi a životosprávou. Bez týchto vecí nemáte šancu schudnúť a udržať si schudnutú postavu. Môžete schudnúť náhodou, ani nebudete vedieť čím a na konci dňa to aj tak naberiete naspäť, alebo vás to zdravotne dostane. Áno, nájde sa názor, že sa môžete tak veľa hýbať a toľko energie vydať, že môžete potom zjesť čokoľvek v obrovským množstvách. Áno, v podstate to je možné, ak sa vám nejakým spôsobom podarí udržať nižší príjem ako výdaj. Ale zase je to len náhoda.

Dajme si taký malý príklad na zamyslenie. Ak každý deň budete behať maratón, čo je obrovský výdaj energie a dáte si do toho 12 Big Macov, tak sa s chudnutím môžete rozlúčiť.

Ak stravovanie nastavené na chudnutie budete ignorovať, tak buď neschudnete ako by ste mohli, alebo schudnete úplne náhodne, čo sa vám skôr či neskôr vypomstí.

Ako sa dá jednoducho schudnúť?

Pri chudnutí nie je iná cesta, len sa začať seriózne venovať svojho príjmu makroživín a mikroživín a mať ako taký prehľad o celkovom kalorickom príjme. Nie kvôli rátaniu kalórií, ale preto, aby ste mohli s týmito hodnotami pracovať a schudnúť čo najrýchlejšie, najbezpečnejšie a hlavne s dlhodobo udržateľným efektom. Nie, že po pol roku priberiete ešte viac, ako ste mali predtým.

Keď už máte nastavenú stravu (a hlavu) na chudnutie, potom sa môžete venovať cielene nejakej pohybovej aktivite. Môžete umocniť vaše chudnutie pomocou ideálneho stravovania a aj cieleným tréningom, ktorý vám môže znásobiť vašu snahu. Ušetriť čas, energiu a peniaze môžete tým najefektívnejším spôsobom a to tak, že jednoducho pridáte pohyb. Ale nie hocijaký.

Cvičenie na chudnutie

Na dosiahnutie najlepších výsledkov sa javí kombinácia silového tréningu s vytrvalostným tréningom, alebo inak povedané s kardiom. Existuje veľmi veľa metód a postupov, aký silový tréning zvoliť.

Ale pri kardiu je najefektívnejší spôsob spaľovania tukových zásob pri nízkej intenzite zaťaženia, čo je okrem iného aj ideálny doplnok k silovému tréningu. Vtedy sa v najlepšom pomere k cukrom míňa tuk ako zdroj energie.

Nízku intenzitu si môžete úplne jednoducho odsledovať na vašom dýchaní počas vykonávania aktivity. Povedzme, že budete klusať na páse takou intenzitou, že by ste sa dokázali plynulo s niekým rozprávať, alebo si spievať bez prerušovania, alebo plynulo dýchať jedným hlbokým nádychom a jedným výdychom. Nie je to nič komplikované ani špeciálne, stačí sa držať týchto pár jednoduchých princípov a byť trpezliví a vytrvalí a úspech sa skôr či neskôr dostaví.

Diskusia

Nechajte si posielať najnovšie články

Zadajte svoju  e-mailovú adresu a budete dostávať všetky novinky, články, zľavy.

Najnovšie články

Legíny

Spaľovače tukov

proteíny na chudnutie